Inštalácia PrestaShopu

V tomto článku sa dozviete ako nainštalovať systém PrestaShop na váš web. Posledné aktuálne vydanie PrestaShopu nájdete na oficiálnej stránke.

Príprava inštalácie

Pred samotnou inštaláciou musíte vykonať nasledujúce kroky:

  1. Stiahnite si posledné vydanie PrestaShopu z oficiálnej stránky.
  2. Rozbaľte balíček ZIP na svojom počítači.
  3. Nahrajte priečinok s inštalačnými súbormi pomocou FTP klienta na server. Majte na pamäti, že obsah priečinku prestashop by sa mal nachádzať v adresári public_html, ktorý je koreňovým adresárom pre webserver alebo v jeho podpriečinku.
  4. Pred zahájením inštalácie by ste mali vytvoriť novú databázu. Odporúča sa aj vytvorenie príslušného užívateľa k tejto databáze, ktorému pridelíte všetky oprávnenia pre prácu s ňou (nie všetci hostingoví poskytovatelia umožňujú vytvorenie nového užívateľa k databáze).

Ako nainštalovať PrestaShop?

Po tom ako ste nahrali adresár zo ZIP balíčka do určeného priečinka, môžete začať so samotnou inštaláciou.

  • V prípade, že ste súbory nahrali priamo do zložky public_html, budú priamo dostupné cez Vašu doménu, napr.: http://www.vasadomena.sk/
  • V prípade, že ste použili podpriečinok, napríklad „presta“, súbory budú prístupné na http://vasadomena.sk/presta

1. krok: Výber jazyka

Ak ste splnili všetky predchádzajúce kroky, otvorte v prehliadači svoju webovú adresu, napr.: http://vasadomena.sk/, kde uvidíte nasledujúcu stránku:

Prvý krok inštalácie - výber jazyka

Prvý krok inštalácie – výber jazyka

V prvom kroku inštalačného procesu vyberiete jazyk, v ktorom chcete obchod používať. Vyberiete požadovaný jazyk a kliknete na tlačidlo „Další“ na spodnom okraji stránky.

Pozn.: V našom návode vyberieme Čestinu, pretože Slovenčina ešte nie je dostupná.

2. krok: Licenčné podmienky

Prijatie licenčných podmienok

Prijatie licenčných podmienok

Pre pokračovanie inštalácie musíte súhlasiť s licenčnými podmienkami systému. Zaškrtnite políčko „Souhlasím s podmínky výše“ a pokračujte kliknutím na tlačidlo „Další“.

3. krok: Kontrola systému

Teraz inštalátor vykoná kontrolu vášho webhostingu, či spĺňa požiadavky na systém PrestaShop. Pokiaľ sa nezistia žiadne chyby tento krok sa automaticky preskočí a pokračuje sa na ďalšom.

V prípade, že ste narazili na chyby pravdepodobne webhosting nespĺňa nutné podmienky pre systém a odporúčame vám kontaktovať prevádzkovateľa webhostingu, ktorý vám pomôže vyriešiť problém alebo zmeniť hostingový program.

Kontrola systémovej kompatibility

Kontrola systémovej kompatibility

Pozn.: V ideálnom prípade túto obrazovku ani neuvidíte.

4. krok: Informácie o obchode

V tomto kroku musíte zadať názov obchodu, hlavnú aktivitu a štát pôsobnosti. Ďalej zadávate prihlasovacie údaje na prístup do vášho účtu. Tieto údaje sú veľmi dôležité, pretože pomocou nich budete vstupovať do správcovskej časti obchodu. Ak ste tieto formuláre vyplnili, pokračujte opäť stlačením tlačidla „Další“.

Pozn.: Všetky informácie, ktoré zadávate v tomto kroku, môžete neskôr kedykoľvek zmeniť v nastaveniach PrestaShopu.

Informácie o obchode

Informácie o obchode

5. krok: Pripojenie k databáze

Objaví sa stránka, kde by ste mali zadať detaily k MySQL databáze, ktorú ste vytvorili ešte počas prípravy. Tieto údaje vám poskytne správca hostingu alebo ich nájdete v správcovskom rozhraní webhostingu.

Pokiaľ nemáte presne zadaný databázový server, použite lokálny server, tj. „localhost“. Musíte zadať aj názov databázy, prihlasovacie meno a heslo. Prefix tabuliek nemeňte a ponechajte „ps_“.

Pozn.: Prefix tabuliek meníte len v prípade, ak už databáza obsahuje nainštalovaný PrestaShop a tabuľky oboch systémov musia mať odlišné predpony (prefixy).

Následne vyskúšajte spojenie kliknutím na tlačidlo „Vyskoušejte vaše spojení k databázi“ a počkajte. Po chvíli by sa mala zobraziť správa s úspešným pripojením k databáze. Ak sa nepodarilo spojiť s databázou, zadané údaje nie sú správne.

Nakoniec pokračujte stlačením tlačidla „Další“.

Pripojenie k MySQL databáze

Pripojenie k MySQL databáze

6. krok: Inštalácia

Teraz prebehne samotná inštalácia. Rýchlosť inštalácie závisí od rýchlosti webhostingu a mala by byť hotová do 2 minút. Počkajte teda až do konca, kým sa celá dokončí.

Priebeh inštalácie

Priebeh inštalácie

7. krok: Dokončenie inštalácie

Systém PrestaShop je teraz už nainštalovaný a zobrazí vám prihlasovacie údaje do správcovskej časti. Dobre si ich zapamätajte, prípadne aj vytlačte. Je vhodné aj vytvoriť záložku s odkazom na administrátorskú časť systému.

Dokončenie inštalácie

Dokončenie inštalácie

8. krok: Zmazanie priečinka „install“

Prihlásenie do správcovskej časti zatiaľ nie je možné. Najskôr musíte vymazať zo servera pomocou FTP klienta priečinok „install“. Tento priečinok sa nachádza buď priamo v priečinku „public_html“ alebo v jeho podpriečinku, v závislosti na tom, kam ste počas prípravy nahrali adresár „prestashop“.

Vymazanie priečinka "install"

Vymazanie priečinka „install“

Záver

Inštalácia je hotová a vy máte k dispozícií kompletný funkčný systém na online obchodovanie. Screenshoty systému si môžete pozrieť v našom nedávnom článku.

Čerstvý systém obsahuje aj ukážkové dáta. Ako ich vymazať sa dočítate v ďalšom článku.

Mohlo by sa Vám páčiť ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.