Tipy ako zrýchliť PrestaShop

V dnešnej dobe je veľmi ťažké udržať si zákazníkov a stále hrozí riziko odchodu z vašej stránky. Mnohé veľké obchody sú si vedomé toho, aké je online obchodovanie súťaživé.

Veľmi zaujímavý príbeh o súťaživosti zažil Jeff Bezos (CEO Amazonu). Každé ráno, keď sa stretol so svojím IT tímom porovnávali časy načítania stránok so svojou konkurenciou, aby sa uistili, že sú aspoň 2x rýchlejší ako ich konkurencia.

Tento fakt ukazuje dôležitosť rýchleho načítania stránky. Našťastie PrestaShop má v sebe zabudované mnohé nástroje, ktoré urobia všetku prácu za vás a ktoré nájdete v menu pod odkazom Nástroje -> Výkon.

Nástroje - Výkon

Nástroje – Výkon

Zapnite Smarty Cache

Uistite sa, že máte zapnutú funkciu Smarty Cache. V počiatočnom stave by mala byť zapnutá a umožňuje rýchlejšie načítavanie šablóny, ktorá sa nemusí prekompilovávať pri každom načítavaní stránky.

Smarty Cache

Smarty Cache

Využívajte CCC

Skratka CCC znamená kombinácie, kompresia a cachovanie. V tejto sekcií sa nachádzajú veľmi dôležité nastavenia, ktoré ovplyvňujú rýchlosť vášho systému PrestaShop:

  • Smart Cache pro CSS – táto voľba zlučuje CSS súbory do jedného veľkého súboru, ktorý sa načíta rýchlejšie
  • Smart Cache pro Javascript – rovnaký princíp zlučovania sa uplatňuje aj pri JavaScript
  • Minify HTML – funkcia, ktorá vyčistí a skomprimuje HTML pred odoslaním, odstráni nadbytočné biele znaky a komentáre
  • Komprese vloženého JavaScriptu v HTML – podobná funkcia ako predchádzajúca, určená pre JavaScript
  • Přesunout JavaScript na konec – uprednostnia sa viditeľné prvky stránky (najmä HTML) pred JavaScriptom, ktorý s načítava ako posledný
  • Optimalizace Apache – jedná sa o optimalizácie PHP kódu na strane servera, pričom záleží na možnostiach webhostingu a Apache servera

    Možnosti CCC

    Možnosti CCC

Ridjnael vs. Blowfish

Používajte radšej Ridjnael ako Blowfish na šifrovanie cookies. Ridjnael je novšia a rýchlejšia knižnica na šifrovanie cookies ako staršia a pomalšia kižnica Blowfish, preto je doporučené, pokiaľ na to nie sú špeciálne dôvody používať práve Ridjnael.

Výber šifrovania

Výber šifrovania

Zlučujte obrázky

Používajte šablónu, ktorá má zlúčené obrázky. Namiesto toho, aby sa načítavalo množstvo malých obrázkov, načíta sa jeden veľký, ktorý ich bude všetky obsahovať. Tento trik sa ešte aj v súčasnosti používa veľmi často a rýchlosť načítania stránky sa citeľne zvýši. Dôležité je na tento krok myslieť už pri výbere šablóny a zakúpiť si už optimalizovanú šablónu.

Zlučovanie obrázkov podľa Google

Zlučovanie obrázkov podľa Google

Zapnite funkciu cachovania

Túto funkciu zapnite hlavne v prípade ak často nemeníte obsah webu. Jedná sa o veľmi podobnú funkciu ako Smarty Cache s tým rozdielom, že Smarty Cache je primárne zameraná na šablónu a jej obsah (HTML, JavaScript, …), zatiaľčo všeobecná cache pamäť môže uchovávať súbory ľubovoľného typu. Prvé načítanie stránky sa môže trochu predĺžiť, ale každé ďalšie je už rýchlejšie. Systém totiž nevytvára zakaždým novú stránku. Vygeneruje ju len prvý krát a uloží si ju do cache pamäte (medzipamäte). Potom odosiela stránku už len ako obsah z cache.  Ak bola stránka náhodou zmenená musí ju systém znova vygenerovať.

Zapnutie cache

Zapnutie cache

 

Mohlo by sa Vám páčiť ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.