Import produktov z Webareal

Dobrý deň, vedeli by ste mi nahrať produkty do Presty z iného môjho eshopu – webareal systém? Díky, Mirec


Presúvanie údajov medzi eshopovými systémami je vždy náročná úloha. Každý systém má inú štruktúru dát a iné možnosti exportu a importu. Tieto problémy väčšinou riešia na mieru ušité moduly, avšak takmer vždy sú predávané za nemalé poplatky. Preto si teraz ukážeme, ako preniesť dáta zo systému Webareal do PrestaShopu.

Export produktov z Webareal

Na začiatku máme produkty uložené v systéme Webareal. Preto ich musíme odtiaľ vytiahnuť (vyexportovať) do XML súboru.

 1. V správcovskej časti Webareal otvorte záložku E-shop.

  Export produktov z Webareal

  Záložka E-shop

 2. V ľavom menu otvorte možnosť Export.

  Možnosť Export

  Možnosť Export

 3. V rozbaľovacom menu Portál zvoľte možnosť Odberatelia. Ostatné možnosti sa používajú na exporty produktov pre porovnávače cien a tie mávajú špeciálny formát. My však budeme potrebovať, čo najkomplexnejší zoznam produktov pre odberateľov. Potom kliknite na tlačidlo Vygenerovať. Týmto krokom sa vytvorí XML súbor so všetkými produktami a nižšie sa naň zobrazí odkaz.

  Vygenerovanie XML súboru

  Vygenerovanie XML súboru

 4. Vygenerovaný súbor teraz musíte stiahnuť. Kliknite na odkaz pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Uložiť cieľ odkazu ako … Súbor si takto uložte do počítača.

  Uloženie XML súboru s produktami

  Uloženie XML súboru s produktami

Prispôsobenie súboru na export

Teraz máme vygenerovaný súbor odberatele.xml. Avšak PrestaShop umožňuje len import súborov s príponou .csv. Preto bude treba XML súbor skonvertovať na CSV súbor. Použijeme na to voľne dostupný nástroj na online konverziu dokumentov.

 1. Otvorte stránku s nástrojom na konverziu, ktorý sa nachádza na adrese http://www.convertcsv.com/xml-to-csv.htm
 2. Súbor odberatele.xml otvorte v textovom editore (napr. poznámkový blok). Celý dokument skopírujte a vložte ho do textového poľa. Ďalej zmeňte možnosť Output Field Separator na Semi-colon a kliknite na tlačidlo Convert XML to CSV.

  Konverzia XML súboru

  Konverzia XML súboru

 3. Text sa skonvertuje na CSV formát. Kompletný CSV súbor stiahnete kliknutím na tlačidlo Save to Disk.

  Stiahnutie CSV súboru

  Stiahnutie CSV súboru

Pozn.: Nástroj na konverziu umožňuje aj priame nahratie XML súboru. Dávajte si ale pozor na kódovanie súboru, pretože Webareal exportuje v starom kódovaní ANSI, zatiaľ čo konvertor očakáva kódovanie UTF-8.

Tip: Túto časť môžete vynechať, pokiaľ si zaobstaráte modul na import XML súborov do PrestaShopu. Vygenerovaný XML súbor jednoducho importujete prostredníctvom tohoto modulu.

Import produktov do PrestaShopu

Keď už máme pripravený CSV súbor môžeme pristúpiť k importu produktov do PrestaShopu.

 1. V ľavom menu otvorte možnosť Nástroje -> CSV Import.

  CSV Import

  CSV Import

 2. Zobrazí sa stránka s možnosťami CSV importu. Tu treba zmeniť entitu, ktorú chcete importovať na možnosť Produkty. Ďalej musíte nahrať CSV súbor k importu. Vyberiete ho kliknutím na tlačidlo Nahrát soubor. Ostatné možnosti nechajte nezmenené a môžete pokračovať kliknutím na tlačidlo Další krok.

  Nastavenie importu

  Nastavenie importu

 3. Na ďalšej stránke sa zobrazia načítané stĺpce z CSV súboru a musíte k nim priradiť významy, čo ktorý stĺpec vyjadruje. Šípkami si zobrazíte ďalšie stĺpce. Ak si nebudete vedieť rady, môžete vyskúšať priradiť stĺpce podľa nasledujúcich obrázkov. Keď budete mať všetky stĺpce priradené, kliknite na tlačidlo Import dat ze souboru CSV.
  Priradenie stĺpcov

  Priradenie stĺpcov

  Ďalšie priraďovanie stĺpcov

  Ďalšie priraďovanie stĺpcov

  Dokončenie importu

  Dokončenie importu

Po dokončení postupu už budú produkty importované a nájdete ich medzi ostatnými. Isto ste si všimli, že počas importu sa vytvorili aj nové kategórie, do ktorých sa zaradili importované produkty.

 

A takto vyzerá výsledok.

Importované produkty

Importované produkty

Importované produkty

Importované produkty

Upozornenie: Autor tohto článku nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné spôsobené škody a pred samotným importom je odporúčané zálohovať celý systém PrestaShop. Neopatrným importom sa môže stať, že si prepíšete niektoré produkty, prípadne vymažete celý katalóg.

Mohlo by sa Vám páčiť ...

1 komentár

 1. 19. decembra 2015

  […] Vygenerované súbory sa primárne ukladajú do zložky /download, ale v nastaveniach si môžte umiestnenie zmeniť. Vygenerovaný súbor potom môžte importovať do iného PrestaShopu pomocou vstavaného nástroja CSV Import (Nástroje -> CSV Import). Podrobnejší návod nájdete aj v článku Import produktov z Webareal. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.